Podstawowe sposoby na wybór ubezpieczenia komunikacyjnego i wyliczenie wysokości składki

Zakup wymarzonego auta to dopiero początek samochodowej przygody. Drugiem krokiem jest wybranie dobrego ubezpieczenia – i to zarówno tego obowiązkowego (które jest obligatoryjne dla każdego właściciela pojazdu), jak i dobrowolnego (które gwarantuje zwiększony zakres ochrony). W tym przypadku kierowca ma do wyboru dwa sposoby na wybranie polisy i wyliczenie wysokości składki. Pierwszym z nich jest metoda tradycyjna, która opiera się na rozmowie z agentem ubezpieczeniowym. Druga to kalkulator ubezpieczenia samochodu. Obie metody mają swoich zwolenników.

Tradycyjne metody

Tradycyjne metody na wybór polisy i wyliczenie wysokości składki zakładają bezpośredni kontakt z pracownikiem firmy ubezpieczeniowej. Wśród tych standardowych sposobów można wskazać na dwa podstawowe:

  • wizyta w biurze ubezpieczyciela
  • rozmowa telefoniczna z przedstawicielem firmy ubezpieczeniowej (na przykład na infolinii)

Zarówno pierwszy, jak i drugi sposób posiada jedną podstawową zaletę – a mianowicie bezpośredni kontakt z pracownikiem firmy. Dla wielu właścicieli aut ma to duże znaczenie, gdyż pozwala na zadawanie pytań i szybkie wyjaśnianie ewentualnych wątpliwości. Dodatkowo wizyta w biurze firmy umożliwia natychmiastowe zawarcie umowy. Jednak takie rozwiązanie nie jest pozbawione wad – nie tylko zajmuje sporo czasu, ale także utrudnia szybkie porównanie propozycji kilku ubezpieczycieli.

Internetowy kalkulator

Innym sposobem na zapoznanie się z polisą i wyliczenie wysokości składki jest internetowy kalkulator ubezpieczenia samochodu. Jego cechą charakterystyczną jest szybkość działania, łatwość obsługi i całodobowa dostępność. Zasada jego działania opiera się na specjalnym formularzu, do którego należy wpisać wszystkie niezbędne informacje na temat pojazdu i jego właściciela (między innymi PESEL, rok uzyskania prawa jazdy, marka i model samochodu, rocznik pojazdu czy informacje na temat historii ubezpieczeniowej). Na podstawie wpisanych danych internetowy kalkulator oblicza wysokość składki. Cała procedura zajmuje niewiele czasu – w zależności od szczegółowości wpisywanych informacji może to trwać od kilkudziesięciu sekund do maksymalnie kilku minut. Klient nie traci przysługujących mu zniżek, a co więcej – może zyskać dodatkowe rabaty za zawarcie umowy online. I co warte podkreślenia – ewentualne sfinalizowanie umowy nie wymaga odwiedzania biura ubezpieczyciela. Zaakceptowanie oferty i opłacenie składki skutkuje wysłaniem umowy papierowej na podany adres.

Zapoznanie się z ofertą ubezpieczenia i wyliczenie wysokości składki może odbyć się na dwa sposoby. Skorzystanie z internetowego kalkulatora jest szybsze, wygodniejsze i często bardziej opłacalne pod względem finansowym.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.